Mária Magdolna evangéliuma
Mária evangéliuma
A következő kérdés a Jézus körüli emberekről nagyon érdekes. Először is ott vannak a követői, a tanítványok. Az a tény, hogy végül tizenkét apostolt név szerint említenek, természetesen minden kapcsolatban áll Izrael tizenkét törzsével, amelyek részt vettek a régi szövetségben. Különös figyelmet érdemel egy nő, akit biztosan különleges kötelék fűzött Jézushoz. Magdalai Mária vagy latin nevén Mária Magdolna Mária evangéliumának felfedezése miatt került a figyelem középpontjába. Meglehetős bizonyossággal tudjuk, hogy ez Mária Magdolnára vonatkozik, mert a szóban forgó szöveg Péter és Mária közötti konfliktusról beszél, és azt mondják róla, hogy a Megváltó jobban szerette őt, mint a többi tanítványt. Más forrásokkal, különösen Fülöp evangéliumával (lásd alább) való összehasonlítás azt mutatja, hogy az említett Mária minden kétséget kizáróan Mária Magdolna. Évszázadokon keresztül semmit sem tudtak egy ilyen evangéliumról. 1896-ban néhány töredék véletlenül került elő Kairóban, amikor egy régiségkereskedő eladásra kínálta őket C. Reinhardt német tudósnak. A töredékek kopt nyelvűek. Ezeket a töredékeket csak 1955-ben publikálták. 1938-ban néhány görög verset fedeztek fel egy régi papirusztekercs-gyűjteményben. Ezek a szövegtöredékek is Egyiptomból származnak. Végül a szöveg nagy része, a tizenkilenc oldalból kilenc, a Nag Hammadiban történt felfedezésből derül ki. A korábban említett töredékek egy része megtalálható ebben a Nag Hammadi szövegében. A különböző papirusztöredékek keltezése alapján megállapítható volt, hogy az evangélium legkésőbb a második század elején íródott le. Manapság úgy gondolják, hogy Mária evangéliuma száz év körül íródott görögül. Ez egyidőssé teszi János evangéliumával.
Magdalai Mária
Mit tudunk valójában erről a nőről? Magdala városa valószínűleg Mejdal kereskedelmi városa Tiberias közelében, a Galileai-tengeren. Gazdag és virágzó város volt, köszönhetően számos kereskedőházának és halászatának. Lukács szerint Mária mentális betegségben szenvedett. Jézus hét ördögöt kiűzve meggyógyította, és azóta is követi Jézust. Egyesek a hétszeres ördögűzést a misztériumokba való beavatás hét lépésével társítják, ebben az esetben Ízisz esetében, mert egyes források szerint Mária Ízisz papnője volt.
Hogy Máriának különleges kapcsolata lehetett Jézussal, az már abból is kitűnik, hogy a kanonikus evangéliumokban néhány helyen különleges szerepet játszik. Jézus halálakor a kereszt alatt áll Jézus anyjával és Kleofás feleségével (János 19). És mindenekelőtt ő az, akit két evangélista (Márk és János) mutat be a feltámadás első tanújaként.
Apostula apostulorum
Mária Magdolna Fülöp evangéliumában, egy másik apokrif evangéliumban ezt olvashatjuk (Fil 36): „Három Mária volt, aki mindig az Úrral járt: az anyja és a nővére, valamint Magdolna, akit társának neveztek. És egy kicsit tovább (Fil 59): „A társa pedig Mária Magdolna. Jobban [szerette] őt, mint a többi diákot, és gyakran csókolta a száján.” Különféle hagyományok egyértelműen állítják, hogy Mária Magdolna Jézus felesége volt. Meg kell azonban jegyezni, hogy ugyanabban a Fülöp-evangéliumban a csókot lelkileg értelmezik.
Talán ugyanezt a Máriát is úgy kell tekinteni, mint azt a tanítványt, akit Jézus szeretett. Ezt a szerepet nem eredeti szövegtöredékek alapján jelöli ki az egyház Jánosnak. Ebben az összefüggésben érdekes Dan Brown állítása „A da Vinci-kód” című könyvében, miszerint Leonardo da Vinci „Utolsó vacsora” című festményén Jézus mellett álló tanítvány nem János, hanem Mária Magdolna (lásd a szemközti képet). Ezt az állítást soha nem lehet bizonyítani, az ábrázolt személynek valóban vannak erősen nőies vonásai, de ez akkoriban általános volt János apostol képeiben. A mű ismert előtanulmányaiban jól látható János alakja is. De akárhogyan is nézzük, Mária Jézust körülvevő egyik legfontosabb alak. Az első századok gyülekezetében ezt erősíti meg az „Apostolok Apostola” (Apostula apostulorum) titulusa is, amelyet azért rendelt neki, mert a János evangéliumában Jézustól kapott megbízást, hogy hirdesse tanításait.
Az ókori egyházatyák tisztelettel beszélnek róla, és még a kirívóan nőgyűlölő Tertullianus is az apostolok közé sorolja. Később, amikor az ortodoxia, és ezzel együtt Péter fennhatósága is kialakul, ami csak a negyedik században történik meg, Mária Magdolna lassan háttérbe szorul. 591-ben Nagy Gergely pápa Betániai Máriával és a Jézust felkent bűnössel azonosította. Azóta egyre gyakrabban ábrázolják bűnösnek és kurvának, aki csak azért üdvözült, mert hitt Jézusban. A középkorban ez a kép szilárdan beépült az egyházi hagyományokba, és apostolsága teljesen háttérbe szorult. Csak az 1960-as években tartott II. Vatikáni Zsinat után vált újra hivatalosan a három Mária.
A szöveg
Kicsit jobban belemélyedünk a neki tulajdonított evangéliumba, hogy lássuk, hogyan jeleníti meg magát benne. Már önmagában is különleges, hogy létezik egy evangélium, amely az ő nevét viseli. Szinte az összes többi evangélium a férfi apostolok valamelyikének a nevét viseli. Már most legalább egy szintre helyezi Mária Magdolnát, hogy létezik ilyen írás a nevével. A tartalom azonban még meglepőbb.
A szöveg (idézetek Esther de Boer fordításából, lásd itt a képet), amelyből az első hat oldal hiányzik, Jézustól a tanítványai kérdéseire adott választöredékekkel kezdődik. A „bűn” természetét Péter veti fel, és Jézus Tamás evangéliumának szellemében válaszol, amikor arra buzdítja tanítványait, hogy „egyszívűek és keveredésmentesek legyenek”. Különösen azok a zárószavak, amelyeket távozása előtt mond, azonnal Tamás evangéliumának szavait idézik fel. A 8. oldal 15. sora (a kopt kéziratból származó oldalak és sorok számozása) így szól: „Vigyázz, senki ne tévesszen meg azzal, hogy „Lásd ide!” vagy 'Íme!', mert az Emberfia benned van. Kövesd őt. Akik keresik, megtalálják." Feltűnő a párhuzam Thomas 2-vel és 3-mal.
Jézus távozása után a tanítványok szomorúak maradnak, és Mária bátorítja őket. Péter ezután a következő szavakkal fordul hozzá (10. oldal): „Nővér, tudjuk, hogy a Megváltó jobban szeretett téged, mint a többi nőt. Mondd el nekünk az Üdvözítő szavait, amelyekre emlékszel, azokat a dolgokat, amelyeket te tudsz, mi pedig nem.” Mária ezután egy látomásról mesél, amelyben Jézus beszélt hozzá. Ennek a látomásnak a nagy része elveszett (11-14. oldal). A hátralévő részben az ember kognitív képességeiről szóló darabot láthatunk, amelynek erős görög érzése van, és olyan erők leírását, mint a Sötétség, a Vágy és a Tudatlanság, amelyek akadályozzák a lelket a Királyság felé haladva. Ez utóbbi azokra a misztériumkultuszokra emlékeztet, amelyekben a lelket úgy segítik eligazodni befelé, hogy egymást követő beavatásokban megtanítják bizonyos negatív erők legyőzésére. Így végződik: „Ettől az órától fogva nyugodalmat kapok”. Az ezt megelőző dolgok és a befejezés miatt Mária beszámolója a Tamás evangéliumából származó Logion 2. fejezetének feldolgozása. Világosan látjuk, hogy a görög gondolkodás és a misztériumkultusz elemei beépülnek egy írásba, amelyet mintegy hetven évvel Jézus halála után írtak.
Péter és András hitetlenségüket fejezik ki Mária szavaival szemben, és ez nagy szomorúságot okoz Máriában: "Azt hiszed, hogy én találtam ki ezeket a szavakat a szívemben, vagy megtévesztem a Megváltót?" Levi ekkor kiáll Mary mellett: „Péter, öröktől fogva dühös vagy. Ha a Megváltó méltónak találta, ki vagy te, hogy elutasítsd?
Gnosztikus karakter
Mária evangéliumának különböző elemei más forrásokban is megtalálhatók körülbelül ugyanebből az időből, az első század végétől és a második század elejétől. Különösen Mária látomása mutat felismerhető gnosztikus elemeket. Péter és Mária ellentétét más írások is tárgyalják, például a Pistis Sophiában, ahol Péter így morog rá: „Számunkra elviselhetetlen ez a nő, mert megfoszt attól a lehetőségtől, hogy mondjunk valamit, de ő maga többször is az. " Mária Magdolna és Péter alakja is egymással szemben áll Tamás evangéliumának utolsó logionjában. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez az utolsó bejelentkezés minden valószínűség szerint egy későbbi kiegészítés a szöveghez.
Köszönettel Jos Stollmannak, aki engedélyt adott nekem, hogy felhasználjam a korai kereszténység történetével foglalkozó honlapja egyes részeit.
Lásd még Szent Mária Magdolnáról szóló oldalunkat
A gnosztikus evangéliumokat a katolikus egyház elutasította.