Prágai Kis Jézus

Ünnep: január 14

A szobor megkoronázására május első vasárnapján emlékezünk

A Szent Gyermek Jézus iránti áhítat a katolikus egyházban régóta hagyomány. Betlehemben kezdődik, majd Assisi Szent Ferenc betlehemével. Ez az áhítat Urunk szent gyermekkorának tisztelete. Sok szentnek nagyon erős volt az isteni gyermek iránti áhítata, közülük leginkább a Gyermek Jézus Szent Teréze, Assisi Szent Ferenc, Páduai Szent Antal és Avilai Szent Teréz.

1556-ban Maria Manriquez de Lara egy értékes családi örökséget, a csecsemő Jézus szobrát vitte Csehországba (ma Csehország), amikor feleségül vette Vratislav van Pernstyn cseh nemest. A képet egy idős spanyol szerzetes készítette, akinek látomása volt a Gyermek Krisztusról. A gyermek szobra 18 centiméter magas, fából faragott és vékonyan viasszal van bevonva. A bal lábfej alig látszik egy hosszú fehér tunika alatt. A szobor széles lábazaton áll, és egy közepes magasságú ezüst tok tartja függőlegesen. A bal kézen egy miniatűr gömb van, amelyet kereszt szegélyez, jelezve Krisztus világméretű királyságát. A jobb kéz áldásban van kinyújtva a pápa által általánosan használt formában; az első két ujj felemelkedik, hogy szimbolizálja a két természetet Krisztusban, míg az összehajtott hüvelykujj és az utolsó két ujj érintése a Szentháromság titkát képviseli.

1628-ban Lobkowicz Lady Polyxena bemutatta a képet a karmelitáknak a Győztes Szűz Mária templomban. Lobkowiczi Polyxena (1566 – 1642. május 24.) a Lobkowicz-ház politikailag aktív cseh nemes és stílusú hercegnője volt. Ez a szobor Prágai Kisded Jézus néven vált ismertté. A prágai kis Jézus annyi csodát tett, hogy odaadása tűzként terjedt az egész világon. Nem sokkal 1628 után a szászok és svédek felváltva megszállták Prágát, a karmelitáknak pedig menekülniük kellett, és megszűnt a Szentkép tisztelete. Csak 1638-ban jelent meg egy fiatal pap, Fr. P. Cyril, a Matre Dei visszatért Prágába, és megtalálta a Győzelem Asszonya templom romjai között eltemetve a kis Jézus szent képét. fr. Cirill megtisztította a szobrot, és az oratóriumba helyezte istentiszteletre. Egyszer, amikor a karmelita letérdelve imádkozott a gyermek Jézushoz, hirtelen hangot hallott: „Könyörülj rajtam, és én is megkönyörüllek rajtad. Add vissza a kezeimet, és békét adok neked. Minél jobban tisztelsz engem, annál több szívességet adok neked."

A szobor kezének megjavítása csoda volt, mivel Cyril atyának és kollégáinak nem volt megfelelő készségük, és pénzük sem, hogy megcsinálják. Cirill atya megkérte a Szűzanyát, hogy adjon pénzt. Az isteni gyermek ismét megszólalt, és így szólt: "Tegyél a sekrestye bejáratához, és segítséget kapsz." Cyril megtette, amit mondtak neki, és néhány nappal később a sekrestye mellett elhaladó férfi megjavította a szobrot. A szobor javítása után csodákról kezdtek beszámolni, aminek eredményeként a Szent Gyermek tisztelete megnövekedett. A szoborhoz 1641-ben oltárt építettek, a szobor arany- és drágaköves koronáját Bernard Ignatius mondta el 1651. január 14-én. Kápolna 1644-ben épült, de csak 1654-ben készült el. A korabeli nemesek nagymértékben támogatták a csecsemő Jézust, köztük Lady Polyxena, Ferdinard király (Cseh Köztársaság), Károly Gusztáv (Svédország) és Bernard Ignác Martinique uraitól. Érdekes megjegyezni, hogy az isteni gyermek feje feletti korona Bernard Ignáctól származott, aki 1651. január 14-én, a képpel kísért körmenet során drágakövekkel és ékszerekkel díszített kis arany koronát adományozott a gyermek képére. gyermek Jézus a Győzelem Asszonya templomból más prágai egyházakba. A Kis Jézust 1655. április 4-én Josef Corta érsek koronázta meg ünnepélyesen a beteg III. Harrach bíboros helyett.

1741-ben a szobrot áthelyezték utolsó gyönyörű szentélyébe, a Győzelmes Boldogasszony-templomhoz írt levél oldalára. A világ egyik leghíresebb és legnépszerűbb szentélyévé vált. 1739-ben az osztrák tartomány karmelitái apostolkodásuk részévé tették az áhítat terjesztését. A prágai kiskirály népszerűsége a tizennyolcadik században más országokban is elterjedt. XIII. Leó pápa 1896-ban megerősítette a prágai gyermek szodalitását, és számos búcsút adományozott a felszentelésnek. Szent X. Pius pápa a szervező tagságot a karmeliták által vezetett testvéri közösséggé egyesítette, ami fokozta az áhítat terjedését saját századunkban. Az imán keresztül alázattal kérjük a Szent Babát, hogy válasszon le minket a családunk, barátaink és személyes életünk irányításának szükségességéről, miközben arra tanít, hogy mindent az Ő akaratának adjunk át. Az Ő szavaiba vetett bizalommal és hittel: „Kérjetek, és kaptok, zörgessetek és megnyílik az ajtó”, szükségleteinket aktívan az Ő kis kezébe helyezzük, abban a reményben, hogy továbbra is megmutatja nekünk, mit jelent hozzá hasonlónak lenni. .

Védelem: gyerekek, főiskolák, családi élet, külképviselet, szabadság, jó pénzügyek, egészség, béke, iskolák, utazók, egyetemek, hivatások.

Ima a prágai Kis Jézushoz

Ó, Gyermek Jézus, Hozzád fordulok,
és a Szűzanya közbenjárása által kérlek Téged,
hogy légy mellettem ebben a szükségemben
(ide belefűzhetjük saját kérésünket)....
mivel szilárdan hiszek abban,
hogy a Te Istenséged segíteni tud rajtam.
Teljes bizalommal remélem,
hogy szent kegyelmedet elnyerhetem.
Szeretlek Téged teljes szívemből
és lelkem minden erejével.
Őszintén bánom minden bűnömet,
és kérlek Téged, jóságos Jézusom,
add meg nekem az erőt,
hogy győzzek felettük.
Fogadom, hogy nem bántalak meg Téged,
és felajánlom magamat Neked,
arra is készen, hogy inkább én szenvedjek,
minthogy Neked fájdalmat okozzak.
Mostantól fogva teljes hűséggel akarlak szolgálni Téged,
és szeretetedért, Isteni Gyermek,
úgy fogom szeretni felebarátomat, mint önmagamat.
Mindenható Gyermek, Uram Jézus, újból arra kérlek,
segítsél meg ebben a szükségemben
(ide is belefűzhetjük kérésünket...)
Add meg nekem azt a kegyelmet,
hogy Szűz Máriával és Szent Józseffel együtt
örökké az enyém legyél, és hogy az angyalokkal
a szentek közösségében imádhassalak Téged.
Ámen.