Święty Błażej z Sebasty
Biskup i Męczennik - († 316)
Święto, 3 lutego
Znany również jako: Blaise, Blas, Blay, Vasco
Święty Błażej jest najbardziej znany jako patron osób cierpiących na choroby gardła. W Kościele katolickim w wielu parafiach błogosławieństwo Błażeja udzielane jest 3 lutego po Mszy św. na choroby gardła, podczas której kapłan lub diakon trzyma w poprzek dwie świece (czasami płonące) przed czyimś gardłem, konsekrowanym w czasie Gromnicznego. Przedstawiany jest jako biskup z księgą i dwiema skrzyżowanymi świecami jako atrybutami; czasami także z niechęcią lub grzebieniem. Mówi się, że zanim został ścięty, był torturowany z nienawiści.
Blasius urodził się w zamożnej i szlacheckiej rodzinie, gdzie dorastał jako chrześcijanin. Został biskupem Sebaste w Armenii, dzisiejszego Sivas we wschodniej Turcji, na początku IV wieku naszej ery.
Cesarz rzymski Licyniusz, który jako pierwszy tolerował chrześcijan, zaczął ich prześladować w roku 316. Był to czas prześladowań Kościoła katolickiego. Wielu wierzących poniosło śmierć męczeńską, ponieważ nie chcieli wyrzec się swojej miłości i wiary w Jezusa Chrystusa. Blasius uciekł w góry i zamieszkał w jaskini. Jego jedynym towarzystwem były dzikie zwierzęta, ale biskup szybko się z nimi zaprzyjaźnił, uleczył ich rany i pobłogosławił. Kiedy jednak łowcy cesarza polowali na dzikie zwierzęta na arenie, odkryli w tej jaskini Blazjusza i schwytali go. Błażeja zabrano do Agrykolausa na dalsze przesłuchanie i przywiązano do filaru.
Istnieje wiele historii o Błażeju. Jedna z nich opowiada, co następuje: Kiedy Błażeja prowadzono na arenę, gdzie miała zostać ścięta, zobaczył wśród przechodniów na ulicy dziecko, które połknęło rybie ości i groziło mu uduszenie. Blasius odskoczył od strażników, podszedł do dziecka i umieścił je w jakimś uścisku Heimlicha czy jakoś tak, i uratował mu życie. Wrócił cicho do swoich strażników i wkrótce potem został zabity na arenie przez ścięcie w 316 r. w Sivas w Turcji. Dlatego wiąże się to z problemami z gardłem.
Kult tego świętego rozpoczął się w Europie bardzo wcześnie, bo już w IX wieku, o czym świadczą materiały historyczne dotyczące męczenników. W ten sposób Błażejusz stał się jednym z najpopularniejszych świętych średniowiecza.
Patron: przeciw chorobom gardła.