Wielki Tydzień
niedziela, 2 kwietnia 2023 - sobota, 8 kwietnia 2023
Zwyczaje, Tradycje i Obrzędy Wielki Tydzień to święto w kościołach chrześcijańskich upamiętniające ostatnie dni Jezusa Chrystusa. Jest to również okres przygotowań do obchodów Święta Zmartwychwstania, największego święta chrześcijaństwa.
Niedziela Palmowa
Dzień rozpoczynający Wielki Tydzień, upamiętniający przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Tradycyjnie w ten dzień podczas Mszy Świętej odbywa się święcenie palm a następnie wierni udają się na procesje.
Wielki Poniedziałek
Wielki Poniedziałek, podobnie jak dwa następne dni, nie wyróznia się specjalnymi obrzędami liturgicznymi. Wracając ponownie do Jerozolimy Jezus spowodował śmierć drzewa figowego.
Wielki Wtorek
Wielki Wtorek, podobnie jak Poniedziałek i Środa to dzień poświęcony sakramentowi pojednania. W ten dzień Jezus zapowiada swoje zmartwychwstania.
Wielka Środa
W środę Judasz zdradza Jezusa za 30 srebrników - zawiera pakt z Sanhedrynem (radą żydowską).
Wielki Czwartek
Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją rychłą śmierć. W ten dzień odbywają się Msze: poranna - Krzyżma Świętego, i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej.
Wielki Piątek
Wielki Piątek to dzień, żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. W ten dzień, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie sprawuje się Najświętszej Eucharystii, a wiernych obowiązuje ścisły post.
Wielka Sobota
Wielka Sobota jest dniem żałoby i adoracji Naświętszego Sakramentu. W ten dzień, podobnie jak w Wielki Piatek, nie odprawia się mszy, święci się jednak pokarmy na wielkanocny stół.
Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. Należy ona już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.
Niedziela Wielkanocna
Triduum Paschalne kończy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona symbolem zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią. Wielkanoc rozpoczyna się uroczystą mszą rezurekcyjną, która jest odprawiana we wczesnych godzinach porannych.
Poniedziałek Wielkanocny
To przedłużenie radości ze świętowania. Nie jest to święto nakazane, więc nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Ten dzień jest również znany jako śmigus-dyngus. To okres radości, zabaw i rodzinnych spotkań, które ze względu na pandemię koronawirusa muszą być niestety ograniczone do minimum.