Zeitoun-Kair (Egipt)

Matka Boska Światła (1968 r. - 1971 r.)

Święto: 2 kwietnia

Kościół Maryi Panny w Zeitoun został wybudowany w 1924 r. i poświęcony przez Athanasious, biskupa Beni Suef, w 1925 r. Świątynia nie została, mimo to zaliczona do kategorii budynków ponad stuletnich - chronionych przez prawo. Jednak, z powodu, jej wspaniałej architektury i oraz licznych uznanych przez Kościół objawień i cudów, które wydarzyły się na tym miejscu, ona stała się popularną atrakcją dla pielgrzymów. Ludzie ze wszystkich kultur odwiedzają kościół dniem i nocą. Ojcowie posługujący w kościele mówią, że odnowa kościoła była rozważana jako właściwa i potrzebna. Dużo czasu poświęcono i wielki wysiłek został włożony w odnowienie kościoła, które się rozpoczęło w styczniu 2000.

Matka Boska objawiła się w Zeitoun unosząc się ponad Koptyjskim Kościołem pod wezwaniem Świętego Marka, świątynią poświęconą Świętej Rodzinie, która zgodnie z tradycją odpoczywała w tym miejscu podczas swojego pobytu w Egipcie. Objawienia, (ich setki pod względem liczebności) miały miejsce nocą i Matka Boska zawsze była otoczona światłem.

O godzinie 8:30 wieczorem, w dniu 2-ego kwietnia 1968 r., półtorej godziny po zachodzie słońca, mechanicy i kierowcy pracujący w garażu zostali zaalarmowani z powodu jakiegoś niepokoju na ulicy. Robotnicy wybiegli na ulicę. Oni zobaczyli młodą Panią ubraną w białe szaty, znajdującą się nad kopułą kościoła. Oni zobaczyli, że Pani spaceruje po kopule. Oni myśleli, że Ona chce się rzucić na dół. Dlatego oni krzyczeli: "Bądź ostrożna. Uważaj, Ty możesz spaść na dół, poczekaj." Jako że kopula jest wypukła, żaden człowiek nie mógł po niej chodzić. Potem kilku przechodniów, którzy stali i patrzyli na tę scenę, zaczęło płakać i mówić: "Najświętsza Maryja Panna, Najświętsza Maryja". Ponieważ pracownicy garażu, którzy widzieli objawienie, byli muzułmanami, oni patrzyli uważnie i byli wyjątkowo zdziwieni. Pani, która objawiła się w świetlanym ciele, poruszyła się na kopule, ukłoniła się i uklękła przed Krzyżem..! Ruch uliczny na ulicy Tumanbay został zatrzymany i liczny tłum ludzi stał i obserwował objawienie. Pracownicy garażu, którzy mieli obowiązki w tym szczególnym czasie, wszyscy napisali raporty, w których złożyli swoje świadectwa i po sprawdzeniu ich, okazało się, że oni wszyscy podali jednakowe szczegóły. Tak też zrobił Ojciec Kostantin, ksiądz z tego kościoła. Pierwszy mężczyzna, który Ją zobaczył, Muzułmanin Farouk Mohammed Atwa, został poddany operacjom z powodu gangreny. Następnego dnia, kiedy on szedł na wyznaczoną operację do szpitala, okazało się, że on jest całkowicie zdrowy.

Tak rozpoczęły się, trwające prawie trzy lata, conocne odwiedziny Maryi Najświętszej, odwiedziny zwiastowane przez niezwykłe światła i ogromne chmury kadzideł. Ona ukazywała się czasami niedokładnie, ale znacznie częściej - wyraźnie, uśmiechając się, kłaniając się, poruszając gałązką oliwną, błogosławiąc, modląc się głęboko, trzymając się prosto lub klękając przed Krzyżem Jej Syna. Te objawienia, trwające często przez całą noc, były fotografowane, filmowane, zaświadczane przez miliony ludzi, opisane w międzynarodowej prasie świeckiej i wydawnictwach religijnych, były obserwowane zarówno przez dygnitarzy religijnych i świeckich, takich jak Abdul Nasser, prezydent Egiptu i samozwańczych Marksistów.
Zachwyceni ludzie, często rzucali się na ziemię, odmawiali Różaniec i śpiewali Hymny Chrześcijańskie. Muzułmanie śpiewali, "Maryjo Najświętsza, Bóg wybrał Ciebie....On wybrał Ciebie spośród wszystkich niewiast", z Koranu. Niektórzy nic nie widzieli. Znacznie więcej osób widziało to wszystko, przyjmując Jej promieniowanie godzina po godzinie, patrząc i modląc się, wracając do domu, aby odpocząć i wracając—tylko po to, aby znaleźć Ją tu jeszcze, patrzącą i modlącą się ponad nimi!


 

Jego Świątobliwość Papież Kyrillos VI (Cyril VI) powołał komitet do zbadania tych objawień złożony z wysokich rangą kapłanów i biskupów, w sobotę, w dniu 4-ego maja 1968 r. Koptyjski Kościół Prawosławny oficjalnie zatwierdził objawienia po ich zbadaniu (zobacz oficjalny raport poniżej). Jego Świątobliwość Papież Kyrillos VI także powierzył zadanie dokumentowania objawień i towarzyszących im cudów specjalnemu komitetowi kierowanemu przez Anba Gregorios, biskupa ze studiami podyplomowymi, znawcy koptyjskiej kultury i prowadzącego badania naukowe.

Objawienia były także uznane przez miejscowego patriarchę katolickiego, Kardynała Stephanos I (Stefana I), który ogłosił, że objawienia Matki Boskiej w Zeitoun są poza wszelkimi wątpliwościami i były widziane przez wiele jego wiarogodnych Koptyjskich Katolickich Dzieci. Ojciec Dr Henry Ayrout, rektor Katolickiej Uczelni: Catholic Collège de la Sainte Famille (należącej do Zakonu Jezuitów) w Kairze także ogłosił swoją akceptację cudownych objawień Matki Boskiej, mówiąc, że czy katolik czy prawosławny, my wszyscy jesteśmy Jej dziećmi i Ona kocha nas równo i Jej objawienia w Zeitoun Koptyjskim Kościele Prawosławnym potwierdzają tę myśl. Rev. Dr Ibrahim Said, szef wszystkich Protestanckich Ewangelickich Kapłanów w Egipcie w czasie objawień, potwierdził, że objawienia były prawdziwe. Katolickie siostry zakonne z zakonu Sacré-Coeur, także zaświadczyły o objawieniach i wysłały szczegółowy raport do Watykanu. W niedzielę wieczorem, w dniu 28 kwietnia 1968 r., wysłannik z Watykanu przyjechał, zobaczył objawienia i wysłał raport do Jego Świątobliwości Papieża Pawła VI z Rzymu.

Zdarzenie to miało taki rozgłos w prasie, że Papież Shenouda III poprosił Koptyjskich biznesmenów, aby sponsorowali duży projekt odbudowy i odnowy kościoła, na co on się zgadza. Projekt kosztował LE750,000 włączając w to: całkowite odnowienie fasady kościoła, odnowienie ikon i dekoracji, odnowienie drewnianych drzwi i żelaznych krat na oknach oraz założenie nowej instalacji elektrycznej i systemu wentylacji.