Garabandal (Hiszpania)

18 czerwca 1961 r. – 13 listopada 1965 r.

Historia:

Garabandal jest małym miasteczkiem w północnej Hiszpanii, w prowincji Santander, niedaleko gór Picos de Europa, położonym się w dzikim i pięknym otoczeniu. Jego pełna nazwa to San Sebastian de Garabandal. Miasteczko jest położone 600 metrów ponad poziomem morza, około 57 mil od stolicy prowincji. Aby się tu dostać, trzeba się wspinać po stromych, wiejskich drogach. Nie więcej niż 300 osób mieszka w Garabandal. Miasto jest wyjątkowo spokojne. Nie było lekarza w mieście ani księdza, który by tu mieszkał na stałe przy parafii. Ksiądz z Cosio - sąsiedniego miasta przyjeżdżał, aby odprawiać Msze święte w niedziele. Wieczorem 18-ego czerwca 1961 r., cztery dziewczynki bawiły się na krańcach miasta - Conchita Gonzalez, Maria Dolores (Mari-loli) Mazon, Jacinta Gonzalez i Maria Cruz Gonzalez (nie spokrewnione pomimo, że noszą to samo nazwisko.) Maria Cruz miała wtedy jedenaście lat, pozostałe dziewczynki – dwanaście i wszystkie pochodziły z biednych rodzin. Nagle one usłyszały głośny hałas, podobny do grzmotu piorunu i zobaczyły przed nimi jasną postać Archanioła Michała. W następnych dniach, Archanioł objawiał się im ponownie, w tym samym miejscu. On zapowiedział, że w dniu 2 lipca dziewczynki zobaczą Matkę Boską. To był początek wydarzeń w Garabandal.

Wizjonerowie Garabandal

Następnej nocy, około 6:00 wieczorem, dziewczynki wpadły w ekstazę lub trans, w momencie, gdy one ujrzały Matkę Boską. Ona objawiła się im w towarzystwie dwóch Aniołów, oba z nich wyglądały dokładnie tak jak Święty Archanioł Michał, a nad Jej prawym ramieniem, dzieci zobaczyły jaskrawy, czerwony kwadrat z trójkątem i oko w tym trójkącie z jakimś orientalnym napisem w środku. Matka Boska mówiła im o tym co się wydarzyło w mieście do początku pierwszego ostrzeżenia. Najświętsza Maryja uczyła je także jak należy odmawiać Różaniec. Ona objawiała się im wiele razy.

Przesłania:

Przesłanie z dnia 18-ego października 1961 r.

Pierwsze Ostrzeżenie:

"My musimy czynić wiele poświęceń i dużo pokutować. My musimy odwiedzać Najświętszy Sakrament często; ale po pierwsze my musimy być dobrzy i jeśli my tego nie uczynimy, spadnie na nas kara. Filiżanka jest już wypełniona i jeśli my się nie zmienimy, to nadejdzie bardzo wielka kara."
W czasie, gdy Matka Boska objawiała się dziewczynkom, wiele fizycznych znaków było obserwowanych przez osoby znajdujące się wokół. Dziewczynki upadały na kolana, na skalistym terenie tego obszaru, bez żadnych skutków negatywnych, bez uszkodzenia kolan. One upadały na ziemię, znajdując się w tak zwanym ekstatycznym upadku, nie pozostawiającym żadnych znaków czy ran na ciele. Lekarze sprawdzali je przez kłucie ich szpilkami, ale nie było żadnej reakcji z ich strony. Doktorzy świecili światłem w ich oczy, ale dziewczynki nie drgnęły. Ich źrenice pozostały rozszerzone, a ich głowy znajdowały się w uniesionej pozycji i były zwrócone w kierunku nieba. Psychiatrzy i lekarze, którzy badali dziewczynki, powiedzieli potem, że nie ma dowodu, aby coś złego działo się w ich organizmie pod względem umysłowym czy fizycznym. Oni nie mogli wyjaśnić dlaczego te dziewczynki nie były w najmniejszym stopniu umysłowo upośledzone od tych niewyjaśnionych wizji, ani nie były fizycznie uszkodzone od uderzenia na ziemię z tak wielką siłą, kiedy one padały na kolana lub na ziemię, będąc w ekstazie.

Jednym z rzeczywiście znaczących wydarzeń, które miały miejsce w Garabandal, był Cud Hostii. W dniu 2-ego maja 1962 r., anioł powiedział Conchicie, że Bóg dokona cudu, aby wszyscy ludzie uwierzyli: oni zobaczą Świętą Hostię na jej języku w momencie Komunii i że ona powinna poinformować o tym piętnaście dni wcześniej. W dniu 18-ego lipca 1962 r., miasto było wypełnione gośćmi. O północy Conchita, która przebywała w domu, stale otoczona przez tłum ludzi, wpadła w ekstazę i wyszła na ulicę. Niedaleko jej domu ona upadla na kolana, pośrodku tłumu. Latarki oświetlały ją. Conchita wysunęła język, na którym nic nie było, co każdy mógł zobaczyć. Kilka chwil później, biała Hostia pojawiła się na jej języku i pozostała tam przez kilka minut. Biznesmen z Barcelony, Don Alejandro Damians, stojący mniej niż trzy stopy od dziewczynki, zrobił kilka bardzo dobrych, poruszających zdjęć. Na filmie znajdowało się 79 zdjęć tej, niezwykłej sceny.

Przesłanie z dnia 19-ego lipca 1962 r.:

Matka Boska dała nam przesłanie dla całego świata i oto ono: Matka Boska powiedziała nam, że my nie oczekujemy Kary; ponieważ my lekceważymy Jej pierwsze przesłanie poprzez sposób w jaki my żyjemy, ale jeśli my nie spodziewamy się kary, to kara nadejdzie. Ponieważ świat się nie zmienił i teraz, w tym przesłaniu Ona powtórzyła to drugi raz, ale my nie zważamy na Jej słowa, ponieważ świat jest gorszy i musi zmienić się bardzo, ale nie zmienia się wcale.

Przesłanie z dnia 23-ego czerwca 1962 r.:

Matka Boska powiedziała nam: Świat nadal czyni to samo, tj. nie zmienił się wcale. Tylko nieliczni poprawili swoje życie, to bardzo rani Matkę Boską, Ona powiedziała, że kara nadchodzi, gdyż świat się nie zmienia. Filiżanka jest już pełna. Ona powiedziała nam, aby ci, którzy są dobrzy, modlili się za tych, którzy są źli.

Przesłanie z dnia 18-ego czerwca 1965 r.

Drugie Ostrzeżenie:

"Jako, że moje przesłanie z dnia 18-ego października nie zostało spełnione i nie zostało przekazane światu, Ja ostrzegam ciebie, że to jest ostatnie. Zanim, filiżanka wypełni się. Teraz się przelewa. Wielu kardynałów, wielu biskupów i wielu księży jest na drodze wiecznego potępienia i oni zabierają tam ze sobą wiele dusz. Coraz mniejsze znaczenie jest przykładane do Najświętszej Eucharystii. Wy powinniście odwrócić gniew Boga od was przez wasze wysiłki. Jeśli poprosisz Go o przebaczenie ze szczerym sercem, On przebaczy ci. Wy teraz otrzymujecie ostatnie ostrzeżenia. Ja kocham was bardzo i nie chcę waszego potępienia. Módlcie się do Nas ze szczerością i My wysłuchamy waszych próśb. Wy powinniście czynić więcej poświęceń. Pomyślcie o Męce Pana Jezusa."

Przesłanie z dnia 23-ego czerwca 1962 r.

Matka Boska powiedziała nam: Świat nadal czyni to samo, tj. nie zmienił się wcale. Tylko nieliczni poprawili swoje życie, to bardzo rani Matkę Boską, Ona powiedziała, że kara nadchodzi, gdyż świat się nie zmienia. Filiżanka jest już pełna. Ona powiedziała nam, aby ci, którzy są dobrzy, modlili się za tych, którzy są źli.

W dniu 13-ego listopada 1965 r., Conchita widziała Matkę Boską w Garabandal po raz ostatni.

Ostrzeżenie:

Pierwsze, Ostrzeżenie dla Całego Świata, które ukaże się na niebie... podobne do zderzenia dwóch gwiazd, które nie spadną na dół... to przerazi całą ludzkość niezależnie, gdzie się wydarzy w danym czasie... to będzie tysiąc razy gorsze niż trzęsienia ziemi... podobne do ognia, który nie spali naszego ciała... to będzie trwało bardzo krótko, chociaż nam będzie wydawało się, że trwa bardzo długo... nikt się nie uchroni od tego wydarzenia... Ono będzie rozpoznane jako pochodzące od Boga... to będzie podobne do kary... to znaczy, to będzie oczyszczenie... podobnie, ujawnienie naszych grzechów i to, co my czujemy w naszych sercach będzie gorsze niż smutek. To nas nie zabije. To będzie spowodowane przez emocje wewnątrz nas. Data nie została ujawniona, tylko to, że stanie się to przed zapowiedzią cudu.

Cud:

Wizjonerka Conchita mówi, Matka Boska obiecała wielki cud w Garabandal, aby każdy mógł uwierzyć w objawienia i być posłuszny poleceniom Matki Boskiej. "Jako, że kara, na którą my zasługujemy za grzechy świata jest wielka, cud musi być także ogromny, gdyż świat tego potrzebuje." To się wydarzy w czwartek, w dzień wspomnienia świętego oddanego Najświętszej Eucharystii, o 8:30 wieczorem i będzie trwało około piętnastu minut. To będzie także zbieżne z wielkim wydarzeniem w Kościele. Chorzy, którzy tego dnia przybędą do Garabandal zostaną uzdrowieni, niewierzący nawrócą się. Będzie utrzymywał się stały znak przy "Sosnach" jako dowód wielkiej Miłości Matki Boskiej do wszystkich Jej dzieci. „Znak, który pozostanie”, mówi Conchita, „będzie widzialny, możliwy do sfotografowania i sfilmowania, ale nie będzie go można dotknąć. On ukaże jasno, że jest coś nie z tego świata, ale od Boga."

Conchita otrzymała pozwolenie od Matki Boskiej, aby ogłosić datę cudu na osiem dni wcześniej. Przy obecnych środkach komunikacji i podróżowania, osiem dni jest wystarczające, aby przyjechali ludzie z całego świata. Dzień cudu może być ostatnią okazją daną nam przez Boga i może być także ostatnim wysiłkiem Matki Boskiej, aby uratować świat od kary już zagrażającej.
Pewien czas temu Conchita napisała, "Matka Boska nie pozwoli mi ujawnić natury cudu, chociaż ja już go znam. Nie mogę również ujawnić daty cudu, którą ja znam, dopiero osiem dni przed tym wydarzeniem." Zanim cud będzie miał miejsce Matka Boska powiedziała, że cała ludzkość otrzyma ostrzeżenie z Raju.

Proroctwa/Kara:

Stosunkowo mało przesłań w Garabandal zawiera proroctwa nadprzyrodzonych wydarzeń, które będą oddziaływać na cały świat. W dodatku, wizjonerki utrzymują, że im zostały ukazane serie przerażających ostrzeżeń dotyczących przyszłości. Każda z dziewczynek podaje, że Maryja Najświętsza mówiła im o seriach czterech niezwykłych wydarzeń, które będą odzwierciedlać niepokój Boga poziomem, na który spadła ludzkość. Te wydarzenia opisuje się jako:
Światowe ostrzeżenie, które będzie doświadczone przez każdego na ziemi. Jego celem będzie wezwanie ludzi do naprawy ich postępowania i powrotu do Boga.
Cud, który się zdarzy późną zimą lub wczesną wiosną, w ciągu roku od ostrzeżenia.
Stałe znaki, które będą pozostawać cały czas na sośnie, niedaleko Garabandal i w innych wybranych miejscach objawień Maryjnych.
Straszna kara, podczas, której wiele osób zginie. Inne proroctwa wskazują, że kara wyeliminuje dwie trzecie ludności ziemi. Kara zależy od odpowiedzi ludzkości na ostrzeżenie i cud.

Szczególnie Błogosławiony:

Jedyną inną osobą, która widziała Matkę Boską w Garabandal był 38-letni hiszpański Jezuita, ks. Ojciec Luis Marie Andreu. W dniu 8-ego sierpnia 1961 r., Ojciec Luis znajdował się wśród pielgrzymów przy Sosnach. Słyszano jak on mówił: Cud! Cud!" On widział Matkę Boską i ukazano mu nadchodzący Wielki Cud. Dzieci znajdujące się w ekstazie zrozumiały, że Matka Boska powiedziała do niego: "Ty wkrótce będziesz ze Mną." Chociaż, on nie był poważnie chory, on zmarł tej samej nocy, w stanie całkowitej radości. Jego ostatnie słowa były:
"Oh! Co za Słodką i Kochającą Matkę my mamy w Raju... jak ja jestem szczęśliwy... o, jaką łaską obdarzyła mnie Matka Boska. Jak my jesteśmy szczęśliwi, mając taką Matkę w Raju! Nie ma powodu, aby obawiać się życia nadprzyrodzonego. Dziewczynki dały nam przykład jak my musimy postępować w stosunku do Matki Boskiej. Nie ma wątpliwości w moim umyśle, że to, co mówią dziewczynki jest prawdziwe. Dlaczego Matka Boska powinna wybrać nas? To jest najszczęśliwszy dzień w moim życiu". Z tymi słowami na ustach, Ojciec Luis skłonił głowę i zmarł. Matka Boska powiedziała: "że w dzień PO CUDZIE, jego ciało będzie znalezione w stanie nienaruszonym."

Joey Lomangino


Joey Lomangino, który jest niewidomym, został głęboko poruszony przez wydarzenia w Garabandal i zdecydował poinformować inne osoby o objawieniach Matki Boskiej na tym miejscu.
On wrócił do domu w Nowym Jorku i znalazł kilku woluntariuszy, którzy pomagali mu rozpowszechnić Przesłanie z Garabandal. Wkrótce odbywały się już publiczne rozmowy i konferencje, a wieść na temat tych objawień docierała do innych części Stanów Zjednoczonych, a w miarę możliwości również do większości dużych państw na wszystkich kontynentach. Organizacja została założona, która wypełni inne proroctwo dane Conchicie Gonzalez przez Matkę Boską w 1964 r.: "Dom miłosierdzia, który on (Joey) założy w Nowym Jorku przyniesie wielką chwałę Bogu." Matka Boska powiedziała także Conchicie, że w dniu Cudu, Joseph Lomangino otrzyma nowe oczy.

Kościół Katolicki jeszcze nie zatwierdził Objawień w Garabandal. Nie było także potępienia ich ze strony Watykanu. Wnioski biskupów z Garabandal były, że tu nie było "nadprzyrodzonego zdarzenia" w Garabandal. Jednak prywatne podróże do Garabandal są nadal dozwolone przez Kościół, a Ojciec Pio, który wierzył w prawdziwość objawień w Garabandal, powiedział przed swoją śmiercią: „Ja modlę się do Najświętszej Maryi Panny, aby pocieszyć ciebie i prowadzić cię do świętości i ja błogosławię ciebie z całego, mojego serca.” Garabandal podzielił Kościół w tym samym stopniu, co Medjugorje teraz czyni. My nie będziemy wiedzieć czy to jest rzeczywiście prawdziwe, dopóki zapowiedziane wydarzenia nie nastąpią. Jeśli to jest prawdziwe, to pozostało już bardzo mało czasu. Miejscowy biskup krytykował to objawienie, ale Kościół nie podjął jeszcze decyzji.

18 CZERWCA 1965 R. – 18 CZERWCA 2005 R. – 40-TA ROCZNICA DRUGIEGO OBJAWIENIA W GARABANDAL

Wiadomość od Joey Lomangino:

 • Czterdzieści lat temu, ja byłem świadkiem Drugiego Objawienia w Garabandal, w dniu 18-ego czerwca l965 r. Ja poprzednio odwiedziłem miasteczko i próbowałem rozpowszechnić Przesłanie oraz historię Ojca Pio w Nowym Jorku poprzez moją książkę z fotografiami i podpisami w Braille, kiedy ja otrzymałem list od Conchity zapraszający mnie do przyjazdu do miasteczka z powodu Drugiego Przesłania. Tylko Conchita otrzymała Przesłanie, ono zostało odczytane przed tłumem ludzi i to, co ja usłyszałem to:

 • "18 czerwca 1965 r. – Tak jak Moje Przesłanie z dnia 18-ego października nie zostało wypełnione i ludzie nie uczynili go znanego całemu światu, Ja ostrzegam ciebie, że to jest już ostatnie. Zanim filiżanka wypełni się. Teraz przelewa się. Wielu Kardynałów, Biskupów i księży jest na drodze wiecznego potępienia i oni zabierają ze sobą wiele dusz. Coraz mniejsze znaczenie przykłada się do Najświętszej Eucharystii. Wy powinniście odwrócić gniew Boga od was przez wasze wysiłki. Jeśli wy poprosicie o przebaczenie ze szczerym sercem, On wybaczy wam. Ja, wasza Matka, poprzez wstawiennictwo Świętego Michała Archanioła, proszę was o poprawę waszego życia. Wy teraz otrzymujecie ostatnie ostrzeżenia. Ja kocham was bardzo i nie chcę waszego potępienia. Módlcie się do Nas ze Szczerością i My wysłuchamy waszych próśb. Wy powinniście czynić dużo poświęceń. Pomyślcie o Męce Pana Jezusa."

 • Ja opuszczam Garabandal zdeterminowany czynić nawet więcej, aby upowszechnić Przesłanie Matki Boskiej. Ja spotykam księży z odwagą i poświęceniem, którzy pomagają mi w czasie pierwszych, ciężkich lat i pozostają przyjaciółmi na całe życie. Ja wierzę, tak jak i oni, że Przesłanie z Garabandal było dla całego świata.

 • Upowszechnianiu Przesłania towarzyszyły przez wszystkie te liczne lata zarówno radości jak i cierpienie. Słowa były zbyt twarde dla wielu, aby ich słuchać, szczególnie wśród duchowieństwa. Ale tysiące ludzi na całym świecie, którzy przyjęli i upowszechniają Przesłanie tak jak Matka Boska prosiła, widzieli rzeczywiste nawrócenia i pogłębienie ich wiary. Podobnie do Historii Perły (www.garabandal.us/gara_pearl.htm), gdy raz oni otrzymali łaskę, to oni nie mogli już się zatrzymać. Wiele osób, którzy pracowali ze mną, otrzymali nagrodę, gdy odeszli do życia wiecznego. Inni zajęli swoje miejsce i kontynuują pracę.

 • Od tego czasu, w Ameryce w latach 60-tych XX wieku, my zauważyliśmy powrót nabożeństwa do Matki Boskiej i Różańca, a jeszcze bardziej ostatnio powrót nabożeństwa do Najświętszej Eucharystii i adoracji Eucharystii. Jan Paweł II w ostatnich latach swojego życia dał nam Tajemnice Światła, ogłosił Rok Różańca i Rok Najświętszej Eucharystii, opisując to w jego wielkiej encyklice, mówiąc, że Najświętsza Eucharystia jest "Źródłem i Szczytem" życia chrześcijańskiego. Jego słowa wydają się być silnym echem tematu o ważności Najświętszej Eucharystii w Przesłaniu z Garabandal. Wraz ze śmiercią Papieża Jana Pawła II i „zmianą ery”, my teraz oczekujemy od Papieża Benedykta XVI, kontynuowania pracy jego poprzednika w upowszechnianiu adoracji Eucharystii, nabożeństw Maryjnych, pracy w celu jedności kościołów i umacniania duchowieństwa. My ślubujemy jemu naszą wierność oraz posłuszeństwo i prosimy każdego, aby się do nas przyłączył w modlitwie za niego każdego dnia.

Przesłanie stale jest upowszechniane:

 • Stała komunikacja internetowa w czasie śmierci Papieża Jana Pawła II ukazała wartość naszej strony internetowej dla przyszłych Wydarzeń w Garabandal.

 • W odpowiedzi na potrzebę objaśnienia proroctwa dla trzech papieży, ponad 1,3 milionów osób zarejestrowało się na stronie Proroctwa w pierwszych tygodniach kwietnia. Artykuł Ojca Turnera na tej stronie "Jan Paweł II- Czy on jest Ostatnim Papieżem?" wzięta ze starego wydania Magazynu GARABANDAL z 1979 r., pomogła rozjaśnić wątpliwości.

 • Wideo, Po Wizjach, było pobierane stale. Centrum w Nowym Jorku zostało zalane emailami. Klasyczne książki, „Matka Boska Nadchodzi do Garabandal” napisane przez Ojca Pelletier oraz „Ona Przyszła w Pośpiechu w Góry” autorstwa Eusebio Garcia de Pesquera, O.F.M., CAP, były pobierane w celach przeprowadzenia badań, codziennie. Z tego powodu, próby dodania nowych informacji i opublikowania tych książek spełzły na niczym. Te klasyczne książki przeszły próbę czasu. Napisane przez księży-uczonych, z pomocą młodych wizjonerek i świadków, opisują objawienia. Ich praca nie może być pośmiertnie poprawiana czy ponownie napisana. Nasza strona zapewnia stały dostęp do tych, oryginalnych książek, artykułów i fotografii na użytek prywatny bez opłaty czy subskrypcji. My będziemy kontynuować przekazywanie informacji przez email w miarę jak będzie powstawać taka potrzeba.

 • Nowe centra są otwierane. My otrzymaliśmy wiadomość przez email od diecezji obejmującej 1 000 Katolików w Izkuk, w Turcji z prośbą o medaliki, różańce, Przesłania na wideo, święte obrazki i książki. Różańce misyjne, hojnie podarowane dla Centrum w Nowym Jorku, zostały wysłane do Pakistanu i Brazylii. Przesłania na wideo i święte obrazki w języku ukraińskim zostały wysłane do dwóch, większych miast i do seminarium duchownego na Ukrainie. Ulotki oraz święte obrazki w języku Tagalog zostały wysłane na Filipiny. Przesłania w języku Kantońskim są stale wysyłane do Chin przez kuriera w każdym miesiącu. Książki z Garabandal zostały wysłane pocztą do więźniów w Stanach Zjednoczonych. Przesłania na wideo w języku polskim oraz święte obrazki są rozprowadzane wśród społeczności imigrantów na Long Island, w Nowym Jorku.

 • Projekt Afryka: Z pewnością Chrześcijanie w Afryce znają znaczenie poświęcenia i pokuty. Jeszcze raz, tego lata my wyślemy paczki z Garabandal do różnych części Afryki. Ponad dwustu księży i osób świeckich czeka na te przesyłki. Materiały religijne są rzadkością w Afryce, a na niektórych obszarach są dostępne tylko materiały religijne otrzymane gratis od Pracowników Matki Boskiej z Góry Karmel, w Nowym Jorku. Księża, którzy otrzymują te paczki wyrażają swoją wdzięczność, ofiarując Msze święte każdego 18-ego dnia miesiąca w intencji Pracowników i ofiarodawców. Ostatniego lata, my poprosiliśmy księży, aby napisali do nas i wybrali szczególny miesiąc, w którym mogą ofiarować Mszę świętą. W tym roku, Msze święte będą odprawiane każdego 18-ego dnia miesiąca przez Afrykańskich księży.

 • Pocałunek Matki Boskiej: Użycie Przedmiotów Pocałowanych przez Matkę Boską wzrosło i łaski oraz nawrócenia cały czas mają miejsce, a świadectwa są składane przez email. To była prośba Matki Boskiej, aby Jej Pocałunek był rozprowadzany. Medaliki otrzymane z Centrum w Nowym Jorku dzisiaj zawierają małą cząstkę Mszału Conchity pocałowanego przez Matkę Boską podczas objawień. Obietnice uczynione przez Matkę Boską oraz Przesłanie z Garabandal są drukowane na folderach dołączonych do medalika. Prośby wysłane listem lub przez email o przesłanie Pocałowanych Przedmiotów będą honorowane do momentu ich wyczerpania. Proszę pamiętać, aby załączyć swój adres i kod pocztowy do swojej prośby.

 • Czterdzieści lat minęło od pamiętnego dnia w 1965 r., w miasteczku Garabandal. Ojciec Pio jest teraz Świętym. Conchita jest babcią, a ja skończę w październiku 75 lat. Od czasu do czasu, ja otrzymuję emaile od ludzi ciekawych jaka będzie data Cudu. Ja chcę was zapewnić, że ja rozumiem i pozostaję pewny co do tego, że w dzień Cudu ja otrzymam moje, nowe oczy i jak Matka Boska powiedziała: "To będzie na chwałę Boga". Do tego czasu my czekamy i modlimy się oraz oczekujemy nadejścia Wydarzeń w Garabandal.

 • W jedności z waszymi modlitwami i wsparciem, my mamy nadzieję, że nadal będziemy upowszechniać Przesłanie Matki Boskiej z Garabandal na całym świecie.

Joey Lomangino

Tak to prawda Garabandal nie jest jeszcze zatwierdzony przez Kościół Rzymsko-Katolicki i to jest powód dla którego można o tym objawieniu przeczytac na mojej stronie. Kościół katolicki nie zatwierdził jeszcze objawień w Garabandal. Nie ma także potępienia tych objawień przez Watykan. Wnioski Biskupów z Garabandal były takie, że nie ma „niczego ponadnaturalnego” w Garabandal. Jednak podróże prywatne do Garabandal są nadal dozwolone przez Kościół i Ojciec Pio, który wierzył w objawienia w Garabandal, powiedział przed śmiercią: ja modlę się do Najświętszej Maryi Panny, aby pocieszyła ciebie i prowadziła do świętości i ja błogosławię ciebie z całego mojego serca”. Garabandal podzielił Kościół tak jak to ma miejsce w przypadku Medjugorie teraz. My nie będziemy wiedzieli czy to jest naprawdę prawdziwe, dopóki nie zdarzą się wydarzenia zapowiedziane w objawieniu. Jeśli to jest prawda, to pozostało już mało czasu. Miejscowy biskup krytykował objawienie, ale Kościół nie podjął jeszcze decyzji.

Dziadek Leo de Bondt