Ewangelia Judasza Iskarioty
Zakazana Ewangelia Judasza
Rehabilitacja zdrajcy
Prawie dwa tysiące lat temu Kościół rzymski zakazał pisania o treści wybuchowej. Wszystkie kopie tego pisma muszą zostać zniszczone. Na pustyni w Egipcie, daleko od Rzymu, mnich ukrywa w jaskini jeden egzemplarz. Niedawno pojawił się taki przykład: historia Judasza, jednego z najbardziej znienawidzonych ludzi w historii. Ale teraz własnymi słowami. Czy rzeczywiście był zdrajcą, czy nie? Dotyczyło to tak zwanych pism Nag Hammadi.
Ewangelię Judasza Judasza Iskarioty odnaleziono w egipskiej jaskini w latach 70. XX wieku. Do niedawna żadna instytucja nie chciała uiścić wygórowanej opłaty za zbadanie rękopisu ze względu na wątpliwość jego pochodzenia. Fundacja w Szwajcarii ostatecznie kupiła kodeks, aby opublikować jego treść.
W 2006 roku „National Geographic” ogłosił, że wiek rękopisu potwierdzono za pomocą datowania radiowęglowego oraz że został on zbadany i przetłumaczony przez skrybów. Brakuje jednak jednej trzeciej Ewangelii Judasza lub jest ona nieczytelna.
Tę ewangelię gnostycką można prawdopodobnie datować na V wiek naszej ery.
W latach 70. odnaleziono dawno zaginioną Ewangelię Judasza, która przedstawiała Judasza jako sojusznika Jezusa, a nie jako zdrajcę. Dokument uznano za autentyczny po dochodzeniu w 2006 roku. Zaangażowani w tę sprawę naukowcy ogłosili teraz, że oparli swój wniosek na badaniu szeregu dokumentów codziennego użytku, takich jak akty małżeństwa w starożytnym Egipcie.
Zadośćuczynienie za Judasza
Nadal są kraje, w których zabrania się nadawania dziecku imienia Judasz. Częściowo dzięki temu apostołowi Jezus w końcu trafił na krzyż. Ale po tysiącach lat bycia nazywanym „ikoną zdrady” nadszedł czas na rehabilitację.
Według Pisma Świętego Judasz otrzymał trzydzieści srebrników w nagrodę za zdrajcę. To bardzo dziwne, bo ta srebrna moneta została wycofana z obiegu już 300 lat przed pojawieniem się Jezusa.
Jako jeden z dwunastu uczniów Judasz zajmował dość wysoką pozycję w organizacji. Był nawet skarbnikiem.
W Ewangelii Łukasza 8:3 czytamy, że uczniów Jezusa wspierała finansowo grupa zamożnych kobiet. Gdyby Judaszowi zależało na pieniądzach, mógłby po prostu uciec z pieniędzmi.
Judasz, człowiek, który zdradził Jezusa i pomógł zasiać ziarno antysemityzmu, opowiada w tekście swoją historię. Świadectwo bezpośrednio sprzeczne z wersją biblijną. Judasz nie zaprzecza, że wydał Jezusa swoim wrogom. Ale... stało się to na własną prośbę Jezusa! Juda opowiada, że Jezus powołał go do siebie i powierzył mu tajemnicę: Jezus zaplanował swoje własne ukrzyżowanie, aby wypełnić swoje zadanie na ziemi. Innymi słowy, Jezus chciał i musiał zostać ukrzyżowany. I Judasz musiał mu w tym pomóc. W Ewangelii Judasza Jezus nazywa Judasza swoim jedynym prawdziwym uczniem. Judasz nie był zatem zdrajcą, ale najwierniejszym uczniem Jezusa.
Ewangelie gnostyckie zostały odrzucone przez Kościół katolicki.