Santiago de Compostela (Hiszpania)

Symbole Świętego Jakuba

Święto Jakuba Większego: 25 lipca

Jakub Większy był jednym z najbliższych przyjaciół Pana Jezusa, podobnie jak Piotr i Jonasz. Syn Zebedeusza i Salome, brat Świętego Jana Apostoła i mógł być kuzynem Pana Jezusa. On jest nazywany "Większy" dlatego, że on został Apostołem zanim Apostołem został Święty Jakub Mniejszy. Po Wielkim Piątku, Rezurekcji, Wstąpieniu Pana Jezusa do Raju i cudownym Zesłaniu Ducha Świętego, Jakub rozpoczyna swoją, własną posługę. On upowszechnia Ewangelię wśród ludu Izraela i wkrótce potem w Cesarstwie Rzymskim. Następnie on podróżuje po Półwyspie Iberyjskim i przybywa około 40 lat po Chrystusie do wioski Saragossa w północno-wschodniej Hiszpanii. Dziewięć innych osób towarzyszyło mu w tej podróży. Imię Jakub po hiszpańsku to “Sant Iago”. Kraj, który on wybrał, niezbyt entuzjastycznie zareagował na Dobrą Nowinę. To spowodowało, że Jakub był bardzo smutny. Pewnego dnia, gdy się modlił Matka Boska objawiła się przed nim. Dała mu małą, drewnianą figurę Swojej Osoby i kolumnę (Jasper). Ona kazała mu wybudować kościół, na Jej cześć, z tą figurą i kolumną stojącymi na ołtarzu i świątynia miała być pod wezwaniem: “Matki Boskiej od Kolumny”.

Jakub wybudował kaplicę na tym miejscu dla uczczenia Matki Boskiej i umieścił Jej figurę na kolumnie. Trochę później, Święty Jakub powrócił do Jerozolimy, gdzie Herod ściął mu głowę w 44 roku. Ponieważ, on nie mógł być pochowany, po jego męczeństwie, wszystkie jego szczątki zostały zawiezione do Composteli w Hiszpanii, przez jego uczniów. Oni znaleźli dogodne miejsce dla pochówku. Setki lat później Maurowie wyruszyli na podbój Ibizy i przejęli cały półwysep w 711 r. Nikt nie myślał o szczątkach Świętego Jakuba Apostoła i o jego grobie. To było przed dziewiątym stuleciem, kiedy wieść się rozeszła, że grób Świętego Jakuba Apostoła jest w północnej Hiszpanii. To Charles Wielki, wyzwolił to miasto i odzyskał grób z rąk “niewiernych” i zażądał odbycia wielkich pielgrzymek do Composteli. Kaplica została wybudowana ponad grobem ze szczątkami Jakuba. Wkrótce potem ta kaplica okazuje się zbyt mała i nowa, większa kaplica jest wybudowana. Kościół został poświęcony w 889. Ten kościół pozostał mniej więcej do roku 997, kiedy to Maurowie spalili go. Grób Świętego Jakuba stał się centrum małego miasta: Santiago de Compostela. Flavia, Biskup Iria wybrał na miejsce swojej letniej rezydencji Compostela. To był czas kiedy budowano nową Katedrę, ta Katedra nadal stoi. Katedra w Santiago. Ona był pobłogosławiona w 1211 r.

Od około 1100 r., Santiago de Compostela jest najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów miejscem, po Rzymie i Jerozolimie. W latach reformacji, w 16-ym wieku zainteresowanie się zmniejszyło, do momentu gdy Papież Leon założył świątynię, która istnieje do tej pory. Pielgrzymi z całej Europy przyjeżdżali tutaj na przestrzeni dziejów. Często oni pielgrzymowali miesiącami, ciągnięci przez prymitywne pragnienie zobaczenia tego, co jest poza horyzontem, są oni zwiastunami tych dni, długodystansowych wędrówek i podróży na rowerze. To zajmuje pięć tygodni lub nawet trzy miesiące, aby dostać się tutaj maszerując 30 kilometrów dziennie. Oni śpią w nocy w salach sypialnych (schroniskach), gdzie 50 mężczyzn i kobiet leży chrapiąc. Oni wstają i wyruszają w dalszą drogę o 6-tej rano z plecakami na sobie. 4-dniowy spacer, który odbywa się w Nijmegen (w Holandii) każdego roku, jest dziecięcą zabawą w porównaniu z wędrówką do Santiago de Compostela. Coraz więcej mężczyzn i kobiet z Holandii bierze udział w tej, długiej pielgrzymce. Rok 2004 jest "Rokiem Świętym" jako, że imieniny Jakuba wypadają w niedzielę. 300 000 pielgrzymów z całego świata było oczekiwanych w Santiago de Compostela, tego dnia. Prawdziwy pielgrzym wyrusza do miejsca świętego, idąc pieszo ze swojego domu, z wioski lub miasta, ale wiele osób wyrusza do Santiago de Compostela, rozpoczynając wędrówkę od Vezelay (1600 kilometrów) lub od St. Jean Pied-du-Port (780 kilometrów) od ich celu.

Skąd bierze się to wielkie zainteresowanie miastem Santiago de Compostela? Dlaczego ludzie wędrują przez tak długą odległość? Dlaczego oni nie martwią się przeszkodami, które mogą napotkać? Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? Trudno jest odpowiedzieć na te pytania. Często składa się na to kilka rzeczy. Religijne, duchowe, kulturowe, sport i przygoda, aby wymienić tylko kilka. Kiedyś pielgrzym powiedział: “Holendrzy nie wędrują z powodów religijnych". Oddanie hołdu Świętemu Jakubowi Wielkiemu jest starą tradycją, ale Motywy duchowe są bardzo duże. My chcemy myśleć o tym, dlaczego żyjemy. Sto dni daje tobie dużo czasu do myślenia!!!!!! Tak podchodzą do tego w Holandii, podróż do Santiago de Compostela i wędrówka wzbogaca ciebie duchowo, inaczej patrzysz na życie, masz bliski kontakt z piękną naturą, z kulturą, z którą każdy może się zapoznać i jest kontakt z towarzyszami pielgrzymami. Każda osoba przeżywa podróż w inny sposób i bardzo osobiście. To wymaga ogromnej ilości energii, ale potem ty otrzymujesz bardzo dużo energii, gdy odbędziesz pielgrzymkę. Co pielgrzymi myślą o katedrze w Santiago de Compostela? “Chrześcijańska podstawa”. Oni uważają, że ich podróż jest dużo bardziej ważna.

Katedra:

Główne wejście znajduje się przy Plaza del Orbradoiro i wchodzi się do niego poprzez monumentalną klatkę schodową. Święty Jakub – jego posąg znajduje się w centrum z jego ręką spoczywającą na lasce. Główna kolumna drzwi jest znana jako: "Kolumna pielgrzymów", ponieważ każdy pielgrzym, który wchodzi kładzie swoje ręce tutaj, jak również mówi: “Ja dotarłem (dotarłam) tu bezpiecznie”. Ponad głównym ołtarzem, w oddalonym, wschodnim kącie budynku, ty możesz zobaczyć figurę Świętego Jakuba. Grób apostoła znajduje się w krypcie, za głównym ołtarzem. Pielgrzym kończy swoją pielgrzymkę poprzez ucałowanie brzegu płaszcza, wysadzanego klejnotami, którym nakryta jest figura. Jest też muzeum, w którym są wystawione pozostałe skarby z Katedry.

Oryginalnie Święty Jakub jest przedstawiany jako starszy mężczyzna i Apostoł. Do 12-ego wieku, on był tylko rozpoznawany poprzez ogólny atrybut Apostoła: "Biblię". Miecz był kolejnym dodatkiem, który przypomina nam, że Święty Jakub był ścięty i później miecz stał się symbolem Świętych wojowników, rycerzy i walczących mężczyzn. Miecz jest często postrzegany jako Krzyż Świętego Jakuba, który jest czerwonym krzyżem, ukształtowanym w kształcie miecza, którego krótsze ramiona kończą się sztyletem uformowanym w lilie ze Świętym Jakubem w środku. Od wieków średnich, Święty Jakub jest także przedstawiany jako ojciec pielgrzyma z dużą laską, z butelką wody i statkiem Świętego Jakuba. Jedna z legend mówi nam, że rycerz wraz z jego rozpędzonym koniem wpadł do morza i prosił Świętego Jakuba o pomoc. Pozostali rycerze pozostali na morzu i kiedy on dostał się na brzeg, on zauważył, że on był cały pokryty muszelkami. Muszle Świętego Jakuba można znaleźć na północnym, hiszpańskim wybrzeżu w Galicji. 

Święty Patron:

Święty Patron Hiszpanii, opiekun pielgrzymów, patron: robotników, aptekarzy, szmuklerzy i żołnierzy. O wstawiennictwo Świętego Jakuba proszą osoby chore na reumatyzm. Święty Jakub Apostoł jest również patronem miasta Haga w Holandii.

Trzy bardzo nietypowe rzeczy na temat Matki Boskiej od Kolumny to:

  • To objawienie Matki Boskiej wydarzyło się dokładnie w środku ludzkości, zanim Ona została wzięta do Raju;
  • Maryja Najświętsza objawia się ze Swoim portretem i Kolumną, obie te rzeczy są następnie użyte do stworzenia Jej ołtarza w pierwszym kościele Maryjnym w historii;
  • Więzi pomiędzy Matką Boską i Świętym Jakubem Apostołem prowadzą do dwóch, ważnych świątyń, które zostały wybudowane. Te świątynie to: jedna w Saragossie i druga pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, które teraz tworzą podstawę hiszpańskiej wiary.

Nie wiadomo kiedy ogłoszono go świętym

Modlitwa do Świętego Jakuba Apostoła

O wspaniały Apostole, Święty Jakubie,
który przez przyczynę twojego gorącego i hojnego serca byłeś wybrany przez Pana Jezusa, aby być świadkiem Jego Chwały na Górze Tabor i Jego agonii w Ogrodzie Oliwnym;
ty, którego imię jest symbolem wojny i zwycięstwa: uproś dla nas siłę i ukojenie w niekończących się wojnach tego życia, abyśmy stale i wytrwale krocząc za Panem Jezusem, mogli być zwycięzcami w walkach i zasłużyli, aby otrzymać koronę zwycięscy w Raju.
Amen.

Pielgrzymka do Santiago de Compostela