Różaniec Siedmiu Boleści

 

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

PIERWSZA BOLEŚĆ „Proroctwo Symeona”:

Jak wielki był szok dla Serca Maryi, gdy usłyszała smutne słowa, w których Symeon przepowiedział gorzką mękę i śmierć Jej słodkiego Syna Jezusa. Droga Maryjo Najświętsza, uproś dla mnie prawdziwy smutek za moje grzechy.
1 Ojcze nasz… i 7 Zdrowaś Mario…

DRUGA BOLEŚĆ „Wędrówka do Egiptu”:

Rozważ głęboką boleść, jaką Maryja Najświętsza czuła kiedy Ona i Święty Józef musieli nagle wędrować nocą, aby zachować Jej ukochane Dziecko od rzezi zarządzonej przez Heroda. Jak bolesne były Jej łzy; jak wielkie było Jej ubóstwo podczas tej długiej podróży. Jakie cierpienia musiała ona znosić w tym kraju wygnania.
1 Ojcze nasz… i 7 Zdrowaś Mario…

TRZECIA BOLEŚĆ „Utrata Pana Jezusa w Świątyni”:

Jak przerażający był smutek Maryi Najświętszej, kiedy Ona uświadomiła sobie, że zgubiła Jej ukochanego Syna. Wypełniona niepokojem i zmęczeniem, Ona i Święty Józef powrócili do Jerozolimy i przez trzy, długie dni szukali Pana Jezusa, aż Go znaleźli w świątyni.
1 Ojcze nasz… i 7 Zdrowaś Mario…

CZWARTA BOLEŚĆ „Maryja Najświętsza spotyka Pana Jezusa w drodze na Kalwarię”:

Przyjdźcie, O grzesznicy, przyjdźcie i zobaczcie, czy wy możecie znieść tak smutne spojrzenie. To Matka, tak czuła i kochająca, spotyka Swojego ukochanego Syna pośród tych, którzy wloką Go na okrutną śmierć. Rozważ droga osobo, olbrzymi smutek, gdy ich oczy spotkały się – smutek Matki Najświętszej widzącej Jej Syna.
1 Ojcze nasz… i 7 Zdrowaś Mario…

PIĄTA BOLEŚĆ „Pan Jezus umiera na Krzyżu”:

Spójrz na dwie ofiary na Kalwarii – jedna to ciało Pana Jezusa, druga – to Serce Maryi Najświętszej. Smutne jest spojrzenie drogiej Matki, widzącej Jej ukochanego Syna, okrutnie przybitego gwoździami do drzewa Krzyża. Ona stała u stóp Krzyża i słyszała obietnicę Raju dla łotra i przebaczenie dla Jego wrogów. Jego ostatnie słowa dotyczą Jego Matki i są skierowane do nas, Zobaczcie Waszą Matkę! Boże, pozwól nam zawsze rozwiązywać nasze sprawy patrząc na Maryję Najświętszą jak na naszą Matkę i pamiętać, że Ona nigdy nie opuszcza Swoich dzieci.
1 Ojcze nasz… i 7 Zdrowaś Mario…

SZÓSTA BOLEŚĆ „Maryja Najświętsza bierze w ramiona ciało Pana Jezusa”:

Rozważ gorzki smutek, który przeszywa Serce Maryi Najświętszej, kiedy ciało Pana Jezusa jest zdejmowane z Krzyża i składane na Jej ręce. O Matko w żałobie, nasze serca są zmiękczone smutkiem, widząc takie utrapienie.
1 Ojcze nasz… i 7 Zdrowaś Mario…

SIÓDMA BOLEŚĆ „Pan Jezus składany do grobu”:

Umęczone Ciało Jezusowe złożono do grobu w obecności Matki Najświętszej. Żegnała je Maryja z bólem i z wielką wiarą, że Syn zmartwychwstanie. Owocem tajemnicy jest prośba o szczęśliwą śmierć.

Ojcze nasz, 7 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu

Dla uczczenia łez wylanych przez Matkę Boża Bolesna:

3 x Zdrowaś Maryjo

Za dobrodziejów żywych i umarłych:

Witaj Królowo, Matko miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj! Do Ciebie wołamy wygnańcy Ewy, do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!

P. Niech pomoc Bożą zawsze nam wyprasza.

W. Matka Chrystusa i Matka nasza.