Kurisumudy, Malayattoor, Kerala (India)

Sanktuarium świętego Tomasza

Święto: pierwsza niedziela po Wielkanocy

Święty Tomasz Apostoł jest często uważany za patrona Indii

Kurisumudy to góra w Maiayattoor, 1269 'Ft. nad poziomem morza. Kurisumudy ma swoją sławę jako miejsce odwiedzane przez św. Tomasza, jednego z Apostołów Jezusa Chrystusa. Jezus dał swoim Apostołom mandat, aby szli na cały świat i głosili Dobrą Nowinę. Wziąwszy na siebie to przykazanie, Tomasz wyruszył do Indii i wylądował w Kodungalloor w 52 rne. Spędził w Indiach 20 lat podróżując po różnych częściach tego wspaniałego kraju duchowości.

Podczas swojej wizyty w Indiach św. Tomasz odwiedził także Kurisumudy. Jego wyprawy misyjne zaprowadziły go daleko i podróżując słynnym szlakiem karawan z Kodugalioor do Madrasu, St. Thomas dotarł do Malayattoor. Czekało go wrogie przyjęcie, a jego życie było w niebezpieczeństwie. Został zmuszony do ucieczki na szczyt góry i spędzał razem dni na modlitwie. Według „Ramban Paattu” św. Tomasz udał się na górę, aby rozmawiać z Panem.

Malayatto, miejsce spotkania góry i rzeki, zyskało na znaczeniu, kiedy została pobłogosławiona misjonarską pracą św. Tomasza, apostoła Jezusa Chrystusa. Postawił stopę w Kodungalloor w 52 rne i założył siedem słynnych kościołów. W drodze do Mylapore zatrzymał się w Malayattoor.

Spotkało się to z wrogim przyjęciem, a jego życie było w niebezpieczeństwie. Według Ramban Paattu został zmuszony do ucieczki na szczyt góry i spędził kilka dni w siedzibie Boga. W głębokiej udręce i agonii św. Tomasz modlił się do Pana i po dotknięciu skały trysnęła z niej krew. W 52 rne dotarł do Malayattoor i wybrał miejsce na modlitwę i kult. Jego gorliwość dla Pana zaprowadziła go do Mylapore, gdzie zmarł śmiercią męczeńską w 72 rne.

Później, podczas polowania, miejscowa ludność znalazła boskie światło emanujące z twardej skały, a po zbadaniu źródła znalazła złoty krzyż. Później odkryli ślady stóp wielkiego świętego, a kiedy ta niezwykła wiadomość dotarła na równiny, ludzie zaczęli gromadzić się na wzgórzach Malayattoor

Pielgrzymka

Uważa się, że św. Tomasz wylądował w Kerali w Kodungallur (Cranganore) w 52 rne. Tradycja ustna mówi, że podróżując przez Malayattor, w obliczu wrogich tubylców, uciekł na szczyt wzgórza, gdzie podobno pozostał na modlitwie i że zostawił ślady stóp na jednej ze skał. Według wierzeń podczas modlitwy dotknął skały, z której spłynęła krew. Główne święto przypada na pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Tradycyjnie uważa się, że św. Tomasz czynił znak krzyża na skale, całował go i modlił się w Kurisumudi. Legenda głosi, że właśnie w tym miejscu pojawił się cudowny złoty krzyż. Pielgrzymi wspinający się na wzgórze, aby nieustannie wołać „Ponnum Kurishu Muthappo, Ponmala Kayatom”, co oznacza „Patriarcho Złotego Krzyża! Wejdźmy na to złote wzgórze!” To sanktuarium zostało awansowane do statusu archidiecezji przez arcybiskupa Mar Varkey Vithayathil w dniu 4 września 1998 r. Istnieje również bardzo stary kościół pod wezwaniem św. Tomasza (Estd. 900) w Malayattoor na brzegu rzeki Periyar, który służy jako kościół parafialny w teraźniejszość. Coroczne święto tego kościoła jest znane jako „Malayatoor Perunal” i obchodzone jest w miesiącach od marca do kwietnia.

Św. Tomasz i Tamizakam: Miejsce św. Tomasza w życiu tamilskich wierzących jest czymś, czego nie można przeoczyć. Każdy byłby poruszony widokiem żarliwej, ale prostej wiary tamilskiego pielgrzyma, co jest zwyczajną sceną na górze. Według Rt. Wielebny dr Soosa Pakiam, „arcybiskup Trivandrum”, „Muthappan”, imię, którym wielbiciele wzywają św. Nadu. Istotna rola szlaku karawan, który istniał od niepamiętnych czasów między Kodungalloor i Madrasem, z pewnością przyczyniła się do duchowej i kulturowej więzi, jaka istnieje między Keralą a Tamil Nadu. Później myśliwi udali się w góry na polowanie. w nocy zobaczyli na skale błyszczący znak krzyża. Z ciekawości uderzyli tam swoją prymitywną bronią. Ku ich zaskoczeniu trysnęła krew. Pobiegli do doliny i powiadomili miejscowych. Poszli w górę i podczas gdy modlili się tam, dostąpili wielu cudów.Taki jest skromny początek Pielgrzymki Kurisumudy.