Adwent 2024
Słowo „adwent” pochodzi od słów łacińskich: adventus (= przyjście, przybycie) i advenire (= przybycie). Adwent dosłownie oznacza: Bóg przychodzi do nas.
Adwent ma w liturgii podwójny charakter:
To czas przygotowań do Bożego Narodzenia, narodzin Jezusa Chrystusa w naszej historii ludzkości ponad 2000 lat temu.
Adwent to także okres oczekiwania na powrót Jezusa na końcu czasów, kiedy Bóg będzie wszystkim we wszystkich.
Adwent rozpoczyna się w niedzielę na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem, a więc w niedzielę pomiędzy 27 listopada 2022 r. a 24 grudnia 2022 r.; Dlatego w tym roku Adwent rozpoczyna się 27 listopada 2022 roku.
Niedziele tego czasu nazywane są 1., 2., 3., 4. niedzielą Adwentu.
• Pierwsza niedziela Adwentu: 1 grudnia 2024 r
• Druga Niedziela Adwentu: 8 grudnia 2024 r
• Trzecia niedziela Adwentu: 15 grudnia 2024 r
• Czwarta Niedziela Adwentu: 22 grudnia 2024 r
W ten sposób żyjemy w Adwencie ku Bożym Narodzeniom, aby Jezus, Emmanuel Bóg z nami, narodził się także w naszym życiu. W tym okresie jesteśmy zaproszeni do przyjęcia podstawowej postawy oczekiwania i otwartości. Przygotowujemy nasze serca na przyjęcie Go i ponowne wpuszczenie Go. Liturgia 4 niedziel Adwentu ma na celu wspieranie tej podstawowej postawy i stopniowe nadawanie jej kształtu.
W kościele zostanie zawieszony wieniec adwentowy. Znajdują się na nim cztery świece. W każdą niedzielę adwentu zapala się świecę. Z niecierpliwością czekamy na przyjście Jezusa, „Światłości świata”. Jeśli w okresie Adwentu ściśle przestrzegano kolorów liturgii, używano zielonego wieńca adwentowego z 3 fioletowymi i 1 różową świecą oraz fioletowymi wstążkami. Adwent to okres refleksji, uświadomienia sobie roli Boga w swoim stworzeniu, pokuty. Stąd fioletowy kolor o tej porze roku. W trzecią niedzielę Adwentu śpiewa się „gaudete” (radujcie się), następnie zapala się różową świecę i kapłan w tych klasztorach zakłada różowe szaty na znak radości, ponieważ ogłoszono przyjście Pana, a ludzie już przeszli połowa Adwentu. W okresie Bożego Narodzenia fioletowe wstążki zastępowane są białymi i wieniec zawieszany jest na sklepieniu kościoła. W centrum może znajdować się kompozycja kwiatowa z białymi wstążkami lub jemioła jako symbol Bożego Narodzenia. narodziny Dziecka, które przynosi szczęście.
W okresie Adwentu kapłan nosi fioletowy ornat. Fiolet to kolor refleksji, pokuty i nawrócenia. W Adwencie nie odmawia się ani nie śpiewa pieśni „Chwała Bogu” (Gloria). Aniołowie w Betlejem śpiewali tę pieśń radości z okazji narodzin Jezusa. Nie śpiewamy jej w Adwencie, ponieważ Adwent to czas refleksji: więc brzmi to jak nowa pieśń ponownie na Boże Narodzenie. Możemy śpiewać tę nową pieśń z aniołami podczas Bożego Narodzenia, pełni radości z narodzin Jezusa.
Pierwsze czytania adwentowe w dużej mierze zaczerpnięte są z wypowiedzi proroka Izajasza, który skierował Izrael na drogę przyjęcia Zbawiciela. Izajasz maluje kilka obrazów Tego, który nadchodzi. W Ewangeliach często spotykamy ostatniego wielkiego proroka Starego Testamentu, Jana Chrzciciela, poprzednika Jezusa. Z liturgicznego punktu widzenia Adwent jest „miesiącem maryjnym”. Razem z Maryją czekamy z niecierpliwością na przyjście Jezusa do nas.
Aby dobrze nas przygotować na Święta Bożego Narodzenia, poniżej znajdziecie Państwo odniesienie do kalendarza adwentowego z dnia 28 listopada, modlitwę na każdą niedzielę tego Adwentu. Doskonałe wsparcie dla każdego z nas, aby głębiej zastanowić się nad przyjściem i powtórnym przyjściem Chrystusa!
Modlitwa na Adwent
Wiem, o Boże mój! jak szanowne i święte są dni które przez Kościół apostolski do tego przeznaczone zostały, aby nas przez zebranie ducha, przez pilną pobożność przysposobiły do godnego obchodzenia tej wielkiej uroczystości pamiątki, przez którą corocznie uwielbiamy chwile narodzenia się Jezusa Chrystusa, w którego imieniu zostaliśmy dziećmi Boga, dziedzicami wiecznego przybytku i chwały. Ze wszelką więc świątobliwością postanawiam sobie obchodzić ten święty Adwent, w którym w duchu wiary przyjścia Pana mojego oczekiwać będę, w którym często zastanawiać się będę nad zlitowaniem Boga, iż nam z powodu nieograniczonego miłosierdzia swego Zbawiciela świata zesłać raczył. To przysposobienie Boskie dla mego szczęścia i zbawienia przedsięwzięte, zająć powinno całą moją uwagę i pobudzić do najwyższej wdzięczności, do najgłębszych uwielbień dobroci Boga mojego. Chcę użyć tych dni na zbawienie duszy mojej, chcę przejąć serce moje najdotkliwszą miłością ku temu wszystkiemu, co z tego powodu w nieomylnem Piśmie Świętym wyrażono. Rozpamiętywanie to wleje radość do duszy mojej a pociechę do serca mego. Ciążyła na nas wina grzechu pierworodnego, a własnymi błędami i bezprawiami obarczeni odstąpiliśmy od wyznawania prawdziwego Boga, i zapomnieliśmy o czci Jego. W ciemnościach świat był pogrążony, ludzie zhańbili godność natury swojej przez występki i bałwochwalstwa. Ty przyszedłeś, o Zbawicielu na świat, Ty Jezu, Synu odwieczny Ojca, prawdziwy Boże, Światło ze światłości! przyszedłeś przyjąwszy na się naturę ludzką, abyś nas z Bogiem naszym pojednał i połączył. Ty upragniony Mesyaszu! o którym Patryarchowie i Prorocy przepowiadali, a którego obłąkany świat poznać nie chciał, daj przez szczególną łaskę Twoją, abym światłem prawdy objaśniony, poznał stan duszy mojej; abym szczerze za moje winy żałował; abym powrócił na drogę sprawiedliwości i cnoty; ażebym tym sposobem, obchodząc świątobliwie pamiątkę przyjścia Twego na ziemię w życiu doczesnem, mógł Cię z czystą duszą i z czystem sercem Uwielbiać w niebieskiej ojczyźnie.
Amen.
Kliknij tutaj, aby zapoznać się z
kalendarzem adwentowym na rok 2024